ساعت ٥:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۱٢/۱٧   کلمات کلیدی: استرس کودکی عمر را کوتاه می کند

animated gifs of babies- funny babyپژوهشگران در یک تحقیق جدید دریافتند: تجارب استرس زا در دوران کودکی شامل سوءاستفاده‌های گفتاری و رفتاری (جسمی) از کودکان، عمر آنها را کوتاه می‌کند.

این تحقیق روی بیش از 17 هزار فرد بزرگسال صورت گرفت و طی آن محققان دریافتند: کودکانی که تا پیش از رسیدن به سن 18 سالگی حداقل 6 بار یا بیشتر اتفاقات استرس زا و پرتنش شدیدی را تجربه می‌کنند زودتر از سایر همسالان خود که این تجارب را نداشتند در سنین بزرگسالی می‌میرند و احتمال مرگ زودهنگام آنها تا دو برابر افزایش می‌یابد.

شرح این تحقیق در مجله آمریکایی «طب پیشگیری» منتشر شده است.

دکتر دیوید براون متخصص همه‌گیرشناسی در مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا در آتلانتا خاطرنشان کرد: ما امیدواریم در نتیجه انجام این تحقیقات سوء‌رفتارها با کودکان و قرار دادن آنها در شرایط پراسترس به شکل‌های مختلف بیش از پیش و به طور گسترده بعنوان یک مشکل و مساله جدی در عرصه بهداشت عمومی در نظر گرفته شده و برای مقابله با آن اقدامات موثر صورت گیرد.

محققان تاکید کردند: کودکان با استرس‌ها و تنش‌های سنگینی مواجه می‌شوند که تاثیر منفی روی رشد عصبی آنان می‌گذارد و عواقب ناخوشایندی در طول عمر خواهد داشت.animated gifs of babies - baby plays with hammer