ساعت ٥:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢٤   کلمات کلیدی: کثیفی پوست برای بدن مفید است

دانشمندان مدرسه پزشکی دانشگاه کالیفرنیا کشف کردند که گونه ای باکتری از خانواده «استافیلوکوک» ها قادر است از ایجاد واکنش های مولکولی که منجر به التهاب می شوند جلوگیری کند. مولکولی که موجب این التهاب ها می شود «اسید لیپوتیکویک» (LTA) نام دارد که روی سلول های «کراتینوسیت» عمل می کند.

این محققان در این خصوص اظهار داشتند:«نتایج شگفت انگیز این تحقیقات یک پایه مولکولی را برای درک فرضیه بهداشت ارائه می کند. تاکنون اطلاعات کمی در خصوص فرایند بهبود زخم ها در دسترس بود».

اصطلاح «فرضیه بهداشت» بیان می کند که محیط های کاملا ضدعفونی شده ای که بسیاری از کودکان کشورهای توسعه یافته در آنها رشد می کنند رقم ابتلا به آلرژی ها را افزایش می دهند.

به این ترتیب در این محیط که به دور از محیط طبیعی است ، باکتری ها و ویروس ها به سرعت تغییر ماهیت داده و جهش می یابند و هزاران گونه جدیدی را ایجاد می کنند که در مقابل داروها بسیار مقاوم بوده و بسیار خطرناک هستند.

براساس گزارش نیچر پزشکی ، به گفته این محققان برخورداری از یک جمعیت باکتری ها بر روی پوست بدن از فرایندهای التهابی ناشی از ایجاد زخم جلوگیری می کند. به همین علت نباید پوست را بیش از حد تمیز نگه داشت. در حقیقت مقداری کثیفی برای سلامت بدن مفید است.