ساعت ۱٢:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۳/۱٩   کلمات کلیدی: عجایب از دنیای ژزشکی
زایمان بی سابقه!

در یک اقدام عجیب و نادر، یک زن روس حین عمل جراحی قلب باز، کودک خود را به دنیا آورد.

به گزارش بازیاب «ولادلین بازیلف» - پزشک یکی از بیمارستان های جمهوری «موردوویا» - در مصاحبه یی با رسانه های روسیه گفت؛ یک زن 36ساله باردار

برای برداشتن دریچه مصنوعی قلب خود به این بیمارستان منتقل شد، اما حین عمل جراحی قلب باز متوجه شدیم او در حال وضع حمل است.

وی افزود؛ این زن حدود دو ماه و نیم زودتر از موعد مقرر وضع حمل کرد. ما کودک او را با استفاده از عمل سزارین به دنیا آوردیم.

خوشبختانه حال این نوزاد که یک دختر است، بسیار خوب بوده و در وضعیت ثابتی قرار دارد.

دکتر «بازیلف» در ادامه افزود؛ برای خارج کردن دریچه مصنوعی قلب باید فرد را تحت عمل جراحی قلب باز قرار داد. این درحالی بود که ما در حال انجام عمل

متوجه شدیم این زن در حال وضع حمل است، به همین دلیل پیش از شکافتن سینه و جراحی قلب، ابتدا نوزاد او را به دنیا آوردیم.

این در حالی است که براساس اعلام سخنگوی بیمارستان، این دو عمل بیش از شش ساعت به طول انجامید .
در سال 1948 هنگامی که این زن حامله بوده است، بچه‌اش می میرد و پزشکان می گویند که باید جنین را از شکمش خارج کنیم اما چون پول آنرا نداشت، کلا موضوع رو رها

می‌کند و به مدت حدود 60 سال آنرا با خود حمل می کند. در این مدت بچه به سنگی آهکی تبدیل شده است.
پزشکان بر این باورند که به علت بزرگ بودن اندازه بچه امکان جذب آن توسط بدن نبوده است بنابراین پروسه تبدیل آن به آهک به منظور جلوگیری از عفونت در داخل بدن ایجاد

می‌شود. گفته می شود تنها تا بحال ۲۹۰مورد از پدیده آهکی شدن در دنیا ثبت شده است
بر اساس پژوهش دانشمندان، طول انگشت می‌تواند احتمال بروز پرخاشگری را در مردان و نه زنان نشان دهد. بچه‌هایی که انگشت انگشتری درازتری دارند در آزمون‌های ریاضی نمرات بالاتری نسبت به آزمون‌های ادبی و شفاهی به دست می‌آورند‌، در حالیکه بچه‌هایی که انگشت اشاره بلندتری دارند، برعکس در آزمون‌های شفاهی یا خواندن و نوشتن نمرات بالاتری از آزمون‌های ریاضی به دست می‌آورند.[                                در عین حال، بر اساس پژوهش های دانشمندان، افرادی که انگشت انگشتری‌ طولانی‌تر از انگشت اشاره دارند، بیشتر در معرض آرتروز (استئوآرتریت)‌ قرار می‌گیرند.
در عین حال، بر اساس پژوهش های دانشمندان، افرادی که انگشت انگشتری‌ طولانی‌تر از انگشت اشاره دارند، بیشتر در معرض آرتروز (استئوآرتریت)‌ قرار می‌گیرند.
یک بررسی در سال 2004 که نتایج آن در مجله زیست‌شناسی آمریکا منتشر شده بود نیز نشان داد که هر چه برخی از بخش‌های جفتی بدن نامتقارن‌تر باشند - مثلا یک گوش یا پنجه پا از دیگری بزرگتر باشد - احتمال بیشتری هست که آن شخص در هنگام تحریک‌شدن علائم پرخاشگری را از خود نشان دهد.
"زینپ بندرلیوگلو" از دانشگاه ایالتی اوهایو در این باره می‌گوید:‌ "عوامل استرس‌زا در حین بارداری - مانند عدم رعایت بهداشت یا سیگار - به عدم تقارن بخش‌های بدن منجر می‌شوند. همین عوامل استرس‌زا بر رشد دستگاه عصبی مرکزی که تکانه‌های روانی و پرخاشگری را کنترل می‌کند، تاثیر می‌گذارند". او گفت‌: "گرچه عدم تقارن بخش‌های بدن علت پرخاشگری نیست، اما این دو خصوصیت تحت تاثیر عوامل مشابهی در حین بارداری هستند."
تازه‌ترین تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که مثانه بیش فعال روی کیفیت زندگی افراد کارایی روابط جنسی و احساس خوب بودن و عاطفه زنان و مردان تاثیر می‌گذارد.
دانشمندان اروپایی و محققان دانشگاه میریلند با بررسی هزار و 434 نفر از کسانی که دچار مثانه بیش‌فعال بودند طوری که این بیش‌فعالی با یا بدون سایر عفونت های دستگاه ادرای تحتانی بود و مقایسه آنها با هزار و 434 فردی که دچار این عارضه نبودند، دریافتند افرادی که دچار مثانه بیش فعال هستند کیفیت زندگی پایین‌تری دارند.
شیوع افسردگی در میان این افراد بیشتر بود و از روابط جنسی خود کمتر احساس لذت می‌کردند.
همچنین این بیماران بیشتر دچار یبوست مزمن آسم دیابت و فشار خون بالا بودند و میزان سرطان پروستات در آنها بیشتر است.


اسپرم مردان چاق کم کیفیت است
کیفیت اسپرم مردانی که از چاقی رنج می‌برند پایین‌تر از مردانی است که وزن متعادلی دارند.
به نقل از سایت parents.fr، طبق تحقیقاتی که نتایج آن 9 ژوئیه در نشست انجمن اروپایی تولید مثل انسانی بیان شد، شاید مردانی چاق همگی دچار مشکل ناباروری نباشند اما احتمال پایین بودن کیفیت اسپرم آنها 60 درصد بیش از افرادی است که وزن معمولی دارند.
از سوی دیگر احتمال ناقص بودن اسپرم این افراد 40 درصد بالاتر از افرادی است که وزن ایده‌آل دارند.
در صورتی که هر دو والد چاق باشند، احتمال بچه‌دار نشدن آنها بسیار بالاست. محققان پس از مطالعه روی 5000 مرد چاق به این نتایج دست یافتند.


تحقیقی در رابطه با روابط جنسی افراد 70 سال به بالا
به تازگی British Medicine Journal در سایت خود تحقیقی سوئدی را به معرض دید گذاشته که در رابطه با زندگی زناشویی افراد 70 ساله است.
نقل از روزنامه فیگارو، طبق این تحقیق در دهه اخیر خانم‌های 70 ساله روابط جنسی بیشتر و موفق‌تری دارند و به دنبال همین موضوع امید به زندگی و کیفیت زندگی زنان نیز بالا رفته است.
محققان دانشگاه گوتنبرگ سوئیس پس از مصاحبه با 1500 فرد بالای 70 سال طی سال‌های 2001-1971 متوجه شدند میزان روابط جنسی افراد در این سن از 50 درصد در سال 1971 به 68 درصد در سال 2001 در مردان و از 38 درصد به 56 درصد در زنان متاهل رسیده است.
میزان رسیدن به اوج لذت جنسی نیز در زنان از 59 درصد در سال 1971 به 83 درصد در سال 2001 رسیده است.
نکته نگران‌کننده‌ای که محققان در طی این تحقیق با آن برخورد کردند این بود که سن تمایلات جنسی مردان نسبت به زنان بسیار افزایش یافته و زنان معمولا در سنین 50، 60 و 70 سالگی تمایل کمتری به برقراری روابط جنسی دارند در حالی که در مردان این سن بسیار بالاتر است.
به نظر می‌رسد امید به زندگی در مردان در حال افزایش است در حالی که در زنان تقریا ثابت باقی مانده است.
نتایج مطالعات دانشمندان امریکایی بر روی بیماری های قلبی، امید آنان را به ترمیم و بهبودی خودکار سلولهای قلب انسان بیشتر کرد. [U]
رسانه های آمریکا اطلاع می دهند که تحقیقات علمی در این کشور نشان داد قلب صدمه دیده انسان قادر است سلول های جدید بسازد و بخشی از لطمات خود را به صورت طبیعی جبران کند و بیماری قلبی را بهبود بخشد. آزمایش های زمینی بمب های هسته ای که در سال 1963 میلادی در امریکا ممنوع اعلام شد، باعث پراکنده شدن مقادیر قابل توجهی از دی اکسید کربن رادیو اکتیو در جو زمین، به خصوص در امریکا شد و این ماده وارد DNA و ژن انسان هایی شد که در آن زمان می زیستند. این در حالی است که مطالعات مرکز آزمایشگاه ملی لیورمور در امریکا، به رهبری دکتر "بروس باکهولز"، روی سلول های قلبی این افراد نشان داده است که پس از گذشت سال ها از این ماجرا، اکنون سلول هایی قلبی در این افراد وجود دارند که فاقد کربن رادیو اکتیو هستند و این بدین معنا است که قلب آنها پس از کاهش میزان دی اکسید کربن رادیو اکتیو در هوا، سلول های جدیدی ساخته که عاری از کربن چهارده است. از این رو پزشکان امیدوارند که بتوانند از این قابلیت قلب انسان برای ترمیم صدمات ناشی از بیماری های قلبی استفاده کنند.
محققان بر این عقیده اند که تا سن پنجاه سالگی، نیمی از تمامی سلول های قلب انسان تجدید شده است. دانشمندان عنوان کرده اند اگر بتوانند با روش های علمی، روند ساخت سلول های جدید توسط قلب را تسریع کنند، آنگاه شاید قادر باشند پس از وقوع حمله قلبی و نجات بیمار از مرگ، قلب وی را در مدت کوتاه تری به حالت اولیه و طبیعی خود باز گردانند.
چندی پیش مردی 62 ساله از سنگاپور که ورود وی به امریکا مرتب رد می شد، مورد بررسی امنیتی قرار گرفت. علت عدم اجازه ورود وی به این این کشور به این دلیل بود که امکان تشخیص اثر انگشت وی توسط اداره گمرک میسر نمی شد. بعدها مشخص شد که به علت مصرف داروی ضد سرطان ، اثر انگشت وی ناپدید گشته اسک. مشاور پزشکی این مرد می گوید که بیمار من مدتهاست که از داروی زلوداXeloda برای پیشگیری از بازگشت مجدد سرطان استفاده می کند. این بیمار سرطانی توسط دفتر گمرک امریکا به مدت چهار ساعت توقیف شده تا اثر انگشت وی شناسایی گردد و مشخص شود که تهدید امنیتی به دنبال نخواهد داشت.

با توجه به این حقیقت پزشک وی می گوید که بیارانی که تحت درمان دارویی زلودا می باشند باید نامه ای از پزشک خود به همراه داشته باشند تا در هنگام سفر به کشورهایی که جهت شناسایی مسافران نیاز به اثر انگشت دارند، با مشکل مواجه نگردند. طبق تحقیق انجام شده ثابت گردیده که سایر بیمارانی که از این داروها استفاده می کنند نیز چنین تاثیر جانبی را متحمل شده اند.

داروی زلودا برای درمان سرطان های کلرورکتال و همچنین سرطان سینه تجویز می گردد. یکی از عوارض جانبی این دارو بروز سندرم دست و پا می باشد. علائم این سندرم عبارتند از آماس، قرمزی، سوزش ، کرختی و درد دست و پا می باشد. در این شرایط پوست ورقه ورقه شده و دچار خونریزی و نهایتا زخم و تاول می گردد. این مسئله به مرور زمان اثر انگشت را از بین می برد.
زنده ماندن یک نوزاد بندانگشتی در همدان موجب شگفتی پزشکان شد. یک زن ۲۷ ساله همدانی در نخستین زایمان خود با سزارین در بیمارستان تامین اجتماعی این شهر، دختری به دنیا آورد که فقط ۷۰۰ گرم وزن دارد.
وزن نوزادان هنگام تولد به طور معمول حدود سه کیلوگرم است و به همین خاطر پزشکان پس از تولد این دختر بندانگشتی امید چندانی به زنده ماندن وی نداشتند اما این دختر به حیات خود ادامه داد.
او اکنون ۲۴ روزه است و وضع عمومی اش رضایت بخش توصیف می شود. بیشتر نوزادانی که زیر یک کیلوگرم وزن دارند در همان نخستین روزهای زندگی شان فوت می شوند و اکنون زنده ماندن این بچه استثنایی، شگفتی ساز شده است.
پیش از این در آلمان در نمونه یی مشابه یک نوزاد زودرس که به اندازه کف یک دست بود با تلاش پزشکان زنده ماند. این نوزاد به نام «کیمبرلی» در هفته بیست و پنجم بارداری مادرش به دنیا آمد و به طرز معجزه آسایی زنده ماند. او فقط ۳۰۰ گرم وزن داشت و درون دستگاه نگهداری می شد. نوزاد آلمانی اکنون دو کیلو و ۳۰۰ گرم وزن دارد و هیچ خطری تهدیدش نمی کند و پزشکان همدانی نیز امیدوارند بتوانند دختر بندانگشتی را از مرگ برهانند.
«لیوچئونگ» ۱۱ ساله ،دانش آموز یکی از مدارس چین که در رشته تیراندازی با کمان نیز مهارت کافی دارد به علت یک اشتباه دچار سانحه ای عجیب شد که طی آن تیر پیکان به چشمش برخورد کرده و پشت جمجمه اش متوقف شد. ]
این در حالی است که پزشکان بیمارستان «جیوا» در «چانگ چان» در شرق چین اعلام کردند: اگر این تیر کمی عقب تر یا جلوتر برخورد کرده بود، این پسر بچه جان خود را از دست می داد. وی به علت آن که تیر با مغزش برخورد نکرده به صورت معجزه آسایی نجات پیدا کرده است.
پزشکان ۴ ساعت وقت صرف کردند تا این کمان ۴۰ سانتیمتری را از درون سرو چشم این بچه بیرون بکشند. پلیس علت این حادثه را تمرین تیراندازی این پسر بچه با یکی از همکلاسی هایش دانست و گفت هم اکنون دختر ۱۳ ساله ای که مسبب این حادثه شده، تحت بازجویی پلیس قرار دارد.
پزشکان در شرق چین می گویند اگر نیزه با نیروی بیشتری وارد چشم میشد، از آن طرف پشت جمجمه را هم شکافته بود. پسر حادثه دیده بطور معجزه آسائی زنده ماند چون نیزه با مغز برخورد نکرد.
جراحان طی یک جراحی ۴ ساعته نیزه ۱۶ اینچی رو که بیش از ۴ اینچ آن وارد سر قربانی شده بود را بیرون کشیدند. آنها ابتدا قسمتی از نیزه را بریدند تا بتوانند از قربانی سی تی اسکن بگیرند. بعد از اسکن مغز و x-ray جراحان قسمتی از جمجمه را برداشتند تا خارج کردن نیزه آسیبی به عصب های بینائی و بافت های مغزی نرساند.
بیست قسمت از بدن است که بر اساس نظریه تکاملی داروین، باقی مانده از اعضا اجداد انسانهاست که در بدن انسان به صورت کوچک و بدون عملکرد باقی مانده است:
1. ارگان ومرونازال VOMERONASAL ORGAN:
یا ارگان جاکوبسون که حفره ای است در پل های بینی دو سمت با گیرنده های شیمیایی که در انسان عملکردی ندارند. در جانوران پست تر وظیفه درک ماده شیمیایی فرومون رو بر عهده دارند .

2. عضلات خارجی گوش: ۳ عضله هستند که در بخش خارجی گوش واقع شده اند و در سایر حیوانات نظیر خرگوشها و سگها، وظیفه حرکت مستقلانه گوش از سر را بر عهده دارند. اما انسانها هنوز دارای آن هستند و توسط این عضلات است که بعضی از افراد می‌توانند گوششان را تکان دهند

3. دندان عقل:
در انسانهای اولیه که مقادیر زیادی از گیاهان رو جهت به دست آوردن انرژی مصرف می‌کردند داشتن یک جفت اضافه دندان آسیا در هر فک مفید به نظر می‌رسید اما در انسانهای امروزی که انواعی از غذاها را مصرف می‌کند، زیاد ضروری به نظر نمی‌آید

4. دنده گردنی:
حدود یک درصد از مردم یک جفت دنده اضافی در بالای دندهای خود (در بخش گردن) دارند که به نظر می‌رسد باقی‌مانده از اجداد خزنده ما باشد. این دنده می‌تواند در این افراد مشکلات عروقی یا عصبی ایجاد کند

5. پلک سوم:
در اکثر پرندگان و پستانداران یک لایه محافظ به عنوان پلک سوم بر روی چشمشان وجود دارد که وظیفه حفاظت از چشم و خروج شن ریزه و گرد و غبار را از چشم بر عهده دارد. باقی مانده این پلک در انسان به صورت یک چین نازک در گوشه داخلی چشم وجود دارد.

6. تکمه یا نقطه داروین:
اگر لبه خارجی لاله گوش خود رو لمس کنید به یک برجستگی بر‌می‌خورید که به نام دکمه داروین مشهور است. در حیواناتی نظیر خرگوش این تکمه در انتهای گوشها قرار دارد و وظیفه فوکوس صداهای دور را روی گوش بر عهده دارد.

7. عضله زیر ترقوه:
عضله کوچکی که در زیر شانه قرار دارد و از دنده اول به ترقوه کشیده شده است و در صورتی برای انسان مفید بود که هنوز بر روی ۴ پا راه می‌رفت. البته بعضی از مردم این عضله را ندارند و بعضی نیز یک جفت از آن را دارند.

8. عضله پالماریس (خیاطه):
عضله بلند و نازکی که از زانو به کمر کشیده شده و ۸۹ درصد مردم دارای این عضله هستند. این عضله در جانوران پست تر در آویزان شدن و بالا رفتن از درخت بسیار مهم است. جراحان معمولا این عضله رو در جراحی های ترمیمی عضلات برداشته و از آن استفاده می‌کنند.

9. نوک پستا‌ن در مردان:
مجاری شیری قبل از اینکه هورمون جنسی مردانه (تستوسترون) در جنین باعث ایجاد صفات مربوط به جنس مذکر بشود به وجود می‌آیند. مردان دارای بافت پستا‌نی هستند اما عملا استفاده‌ای از آنها نمی‌کنند.

10. عضلات صاف کننده مو:
در بسیاری از جانوران این عضلات که در قاعده موهای بدن واقع شده اند وظیفه سیخ کردن موهای جانور را در هنگام بروز خطر دارند تا جانور بتواند از آن به عنوان ترساندن مهاجم استفاده کند.


11. زائده آپاندیس: یک لوله عضلانی باریک در روده بزرگ که در به نظر می‌رسد باقی مانده بخش از روده جانوران

باشد که وظیفه هضم سلولز غذا (گیاهان) را بر عهده داشته باشد. اما در انسان بیشتر حاوی گلبول های سفید و

غدد لنفاوی است
۱۲. موهای بدن: ابروها در جلوگیری از ورود عرق به چشم ها و موها در آقایان در انتخاب جنس‌ی نقش دارند. اما به نظر می‌رسد اکثر موها در بدن نقش موثری را ایفا نمی‌کنند

۱۳. دنده سیزدهم: در شامپانزه ها و گوریل ها ۱۳ جفت دنده وجود دارد در حالی که در انسانها ۱۲ جفت. اما ۸ درصد از مردم دارای جفت دنده سیزدهم هستند که به نظر نمی‌رسد عملکردی را در آنها ایفا کند

۱۴.عضله کف پایی: به نظر می‌رسد در جانوران پست تر وظیفه چنگ شدن و قلاب شدن پاها به شاخه ها را بر عهده داشته است . اما در انسان به نظر می‌رسد فقط کمی کف پا را به پایین خم می‌کند. در ۹ درصد مردم این عضله وجود ندارد

۱۵. رحم مردانه: باقی مانده از ارگان تناسلی زنانه که از غده پروستات مرد آویزان است

۱۶. انگشت پنجم پا: در پریماتها و پستانداران پست تر انگشتان پا وظیفه چنگ زدن و آویزان شدن از شاخه ها را بر عهده داشته اند.. اما انسانها احتیاج به انگشتان بزرگ پا دارند تا بتواندد با آنها ایستاده راه رفته و تعادل خود را حفظ کنند. لذا به نظر می‌رسد انگشت پنجم یا کوچکترین انگشت پا نقش اصلی در این مورد ایفا نکند.

۱۷. وازدفران (لوله منی) زنان: ارگان تکامل نیافته مردانه که انتهای در کنار تخمدانها قرار دارد. فاقد عملکرد است

۱۸. عضله هرمی (پیرامیدال) : حدود ۲۰ درصد افراد این عضله مثلثی، کوچک و شبیه کیسه را که در استخوان شرمگاهی (پوبیس) است ندارند. به نظر می‌رسد این عضله باقی مانده‌ای از کیسه در جانوران کیسه دار باشد.

۱۹. استخوان دنبالچه (کوکسیس): مجموعه چند مهره به هم جوش خورده کوچک که درا نتهای ستون مهره ها واقع شده و در پستانداران دیگر وظیفه حفظ تعادل و ارتباط را بر عهده دارد. اما در انسان نقشی را بر عهده ندارد.

۲۰. سینوسهای اطراف بینی: به نظر می‌رسد در انسانها نخستین این سینوسها سرشار از مخاط بویایی بوده تا به این ترتیب حس بویایی آنها را تقویت کرده و آنها را از خطرات حفظ کند. اما نقش انها در انسان امروزی به شکل دهی به صورت، گرم کردن هوای ورودی به ریه ها و سبکتر شدن سر کمک می‌کند. التهاب این سینوسها باعث سینوزیت می‌شود..