ساعت ۱:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۳/۱۱   کلمات کلیدی: جملات مثبت
نگوییم............................ بگوییم

من با شما مخالفم........................ با احترام به نظر شما و درک ایده تان، ولی به من حق بدین که با شما موافق نباشم!
بشین.......................................... .. بفرمایید!

حالتو ندارم..................................... میشه یه وقت دیگه باهات حرف بزنم!

حال ندارم....................................... الان شاداب نیستم!

افسرده ام..................................... فعلا احساس خوبی ندارم!

شما خیلی پرخاشگرید................... انگاری زود کنترل خودتو از دست میدی!

دنیا یعنی بدبختی............................آره گاهی گذر روزگار، برام سخت میگذره!

من گناهکارم.................................. . ادم خطا میکنه و فرصت جبران برام هست

هیچکس من رو درک نمیکنه............. برخی از آدما خوب منو می فهمند!

من هیچوقت شانس نداشتم............. گاهی هم خوش شانس بودم!

من همیشه ترس دارم..................... یه موقع هایی هم خیلی شجاع هستم
خندیدن ...بزرگترین انتقامی است که میتوان از زندگی گرفت ...

عاشق عاشقی باش و دوست داشتن را دوست بدار ....
از تنفر متنفر باش و به مهربانی مهر بورز ....
با آشتی آشتی کن و از جدایی جدا باش ....
جملات مثبت برای تقویت روحیه
1-من زیبا هستم
2-من خوشبخت هستم
3-من قدرتند هستم
4- خیر وخوشی از چهار جهت به سویم می اید
5-خدا پیشاپیش من گام بر میدارد وراهم راهموار واسان میکند تا من کامیاب شوم
6-گذشته را بدور می اندازم واکنون در حالی شگفت انگیز به سر میبرم
7- در ذهن الهی فرصت گمشده وجود ندارد اگر دری بسته شود دری دیگر گشوده میشود
8- شادمانی من کار خداست پس هیچ کس نمیتواند در ان دخالت کند
9- برای شادمانی - تندرستی - توانگری وعشق پایدارم
10-خیر وصلاح من هم اکنون تحقق می یابد
خودتان‌ را دوست‌ داشته‌ باشید:

لازمه‌ نگاه‌مثبت‌ به‌ جهان‌ این‌ است‌ که‌ نسبت‌ به‌ خودتان‌احساس‌ خوبی‌ داشته‌ باشید. این‌ بدان‌ معنی‌ نیست‌که‌ خود را کامل‌ بدانید، ولی‌ حداقل‌ خودتان‌ راخوب‌ و قابل‌ قبول‌ به‌ شما آورید. درباره‌ خود به‌طور مثبت‌ صحبت‌ کنید و از بی‌اعتبار ساختن‌ خودبپرهیزید.

نقطه‌ تمرکز فکری‌ خود را تغییر دهید:

زمانی‌ را صرف‌ فکر کردن‌ به‌ کارهای‌ کامل‌ و خوب‌خود بکنید و به‌ کوتاهی‌های‌ خود نیندیشید، اگرهر روز صبح‌ با این‌ تفکر بیدار شوید، روز را به‌ طرزخوبی‌ آغاز کرده‌اید. وقتی‌ در مورد خودتان‌احساس‌ راحتی‌ بیشتری‌ کردید، وقت‌ آن‌ می‌رسدکه‌ با چیزهایی‌ که‌ در شما نگرانی‌ ایجاد می‌کندمبارزه‌ کنید.

از جملات‌ مثبت‌ استفاده‌ کنید:

استفاده‌مکرر از جملات‌ مثبت‌ یک‌ حافظه‌ جدید وامیدوار در ذهن‌ ناهشیار شما خلق‌ می‌کند،بنابراین‌ پس‌ از چند بار تمرین‌ به‌ طور خودکاربیش‌تر مثبت‌ فکر می‌کنید، مثلا می‌توانید بگویید:>هر روز و در هر طریق‌ من‌ بهتر و بهتر می‌شوم‌<.
تا جایی‌ که‌ ممکن‌ است‌ جمله‌ مثبت‌ شما بایدتنها حاوی‌ کلمات‌ مثبت‌ باشد، بهتر است‌ کلماتی‌ که‌موجب‌ ترس‌ شک‌ یا شکست‌ می‌شوند به‌ کار نروند.تا از جمله‌ مثبت‌، نهایت‌ استفاده‌ را ببرید.

هرصبح بخوان :به خودم ایمان دارم ،به استعدادم ایمان دارم !

هرصبح با خود بخوان :من درلحظه زندگی میکنم .هرروز زندگی ام را ازنو اغاز میکنم .

فراموش نکن :تنها وقتی که خودت هستی ،بهترین هستی ،نه با تقلید ازدیگری .
چگونه مثبت اندیش باشیم ؟

افکار از چنان قدرتی برخوردارند که می‌توانند سازنده یا ویرانگر باشند، بنابر‌این باید به خود و فرزندانمان بیاموزیم که افکارمان را هوشمندانه کنترل کنیم تا در زندگی به موفقیت‌ها و کامیابی‌های بزرگی دست یابیم.
1- نسبت به خودمان احساس خوبی داشته باشیم و خود را خوب، توانا و با ارزش بدانیم.
2- لیستی از صفات مثبت خود تهیه کنیم و راه‌های تقویت آنها را بیابیم و تجربه کنیم.
3- لیستی از افکار منفی خود در طی روز تهیه و سعی کنیم برای هر فکر منفی یک فکر مثبت معادل بیابیم تا به کمک آن بتوانیم با افکار منفی مقابله کنیم.
4- سعی کنیم در گفتار و برخوردهای روزانه از کلمات و جملات مثبت استفاده کنیم، مثلاً در ملاقات با دیگران بجای استفاده از کلمه «خسته نباشید» که دارای بار منفی و القای حس خستگی است، بگوییم «خدا قوت»، «شاد باشید» و یا «پر انرژی باشید»
5- افکار خود را متوجه خوبی‌ها و جنبه‌های مثبت زندگی کنیم تا به مرور مثبت‌نگر شویم.
6- با خوش‌بینی سعی کنیم، دستوراتی به ذهن خود بدهیم که اندیشه‌های جدید مثبت شکل گیرند.
7- هر روز صبح که از خواب بر می‌خیزیم با نگاه کردن به منظره ی یک تابلوی نقاشی زیبا و یا اسما‌ء‌الله روز خود را با نشاط و خوش‌بینی آغاز کنیم.
8- از افراد منفی‌نگر یا موقعیت‌هایی که باعث ایجاد افکار ناخوشایند و منفی می‌شوند دوری و یا سعی کنیم کمتر با آنها برخورد داشته باشیم.
9- به مشکلات به عنوان محکی برای ارزیابی توانایی‌های خود نگاه کنیم و هرگز نتیجه ی بدی را پیش‌بینی نکنیم، زیرا مشکلات فقط به اندازه‌ای مهم هستند که ما آنها را مهم می‌پنداریم.
10- به لحظات و خاطرات زیبا و دوست داشتنی گذشته ی خود فکرکرده و سعی کنیم آنها را تکرار نماییم.
11- از تردید و دودلی دوری کرده و کارها را با جدیّت دنبال کنیم.
12- به ندای منفی درونی خود و تلقین‌های مخرب و نگران کننده‌ی دیگران بی‌توجه باشیم و سعی کنیم عکس آنها را انجام دهیم.

13- به قدرت بی‌کران خداوند ایمان داشته باشیم و با خود تکرار کنیم که من لیاقت بهترین‌ها را دارم و با لطف خدای بزرگ به آنها خواهم رسید.


14- از میان اهداف خود هدفی را انتخاب کنیم که امید بیشتری به موفقیت آن داریم و در تلاش برای تحقق آن، به فکر تأیید یا تکذیب دیگران نباشیم.
15- در توصیف احوال و زندگی خود از کلمات مثبت استفاده کنیم.
16- در تعریف از افراد خانواده یا دوستان از کلمات مثبت و روحیه بخش استفاده کنیم (فلانی شخص بسیار شریف و بزرگواری است.)
17- از چشم و هم‌چشمی و حسادت که باعث ایجاد افکار منفی می‌شود دوری و سعی کنیم روش زندگی خود را خودمان انتخاب کنیم.
18- هرگز شعار خواستن، توانستن است را فراموش نکنیم و بدانیم که در سایه ی سعی و تلاش به آنچه بخواهیم می‌رسیم.
19- قدر لحظات زندگی را بدانیم و از آنها به ‌خوبی استفاده کنیم، زیرا هرگز تکرار نخواهد شد.
20- برای تغییر اوضاع و شرایط نامساعد اقدام کنیم و مطمئن باشیم که می‌توانیم آنها را از بین ببریم.
21- از خود انتظار بیش از حد نداشته باشیم و خود را همه فن حریف ندانیم، به عبارت دیگر از کمال گرایی مطلق که باعث اضطراب و احساس عجز و ناتوانی می‌شود خودداری کنیم.
22- خود را از قید و بندهای آزاردهنده رها ساخته و ساده زندگی کنیم تا فکر و خیال آسوده‌ای داشته باشیم.
23- از انزوا و گوشه‌گیری که باعث ایجاد افکار منفی می‌شود دوری کرده و اوقات خود را در جمع خانواده، فامیل و دوستان سپری کنیم.
24- هر وقت احساس کردیم که افکار منفی سراغمان آمده است، وضعیت خود را تغییر دهیم و به کاری سرگرم شویم.
25- ممکن است هنگام خواب در رختخواب افکار منفی به سراغمان بیاید، تا خسته نشده‌ایم به رختخواب نرویم.
26- هرگز به هیچ وجه خود را بدبخت، ناتوان و درمانده احساس نکنیم.
27- اعتماد به نفس خود را در هر شرایطی حفظ کنیم و هرگز به دیگران اجازه ندهیم که آن را متزلزل کنند. باید متوجه باشیم که اعتماد به نفس کلید خلق تفکر مثبت است.
28- خندیدن را فراموش نکنیم ([تنها کاربرانی که ثبت نام کرده اند قادر به مشاهده لینک هستند]). خندیدن باعث می‌شود تا افکار ناراحت کننده و منفی‌ جای خود را به افکار مثبت و شاد بدهند.
اجرای راهکارهای تقویت مثبت هیچ هزینه‌ای ندارند و به سن و سال افراد نیز مربوط نمی‌شوند. فقط باید این شعار را فراموش نکنیم:
« اگر افکارمان را کنترل کنیم، زندگی‌مان متحول می‌شود »بنابراین اجرای راهکارها را از همین حالا شروع کنیم و آن را به فردا موکول نکنیم، زیرا ممکن است فردا هرگزنیاید
مثبت اندیشی کلید موفقیت

زندگی، سرشار از نعمت ها و ثروت های نامحدود است. همه ی انسان ها حق و اختیار دارند در زندگی، موفق شده و با شادمانی و نشاط زندگی کنند. از سوی دیگر، در دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم، مادیات همه چیز را تحت الشعاع قرار داده و عواطف و احساسات، می رود که به فراموشی سپرده شود. در این شرایط، چیزی جز پشتوانه ی معنوی، مثبت اندیشی و تغییر و تحول درونی، نمی تواند انسان را از این همه نا به سامانی و از هم گسیختگی روانی نجات دهد.
انسان، ساخته و پرداخته ی افکار خویش است و این اندیشه ها و پندارهای فرد است که از او انسانی موفق و قوی یا برعکس می سازد. دست یابی به شادی و موفقیت در هر زمینه نیز تنها به همت و تلاش افراد بستگی دارد و هیچ کس جز خود شخص، نمی تواند موفقیت یا شکست را برای خود فراهم سازد.
با داشتن اندیشه های مثبت، توانمندی، اعتمادبه نفس و خودباوری، افزایش می یابد در حالیکه با افکار منفی، احساس ناتوانی، حقارت و خودکم بینی در انسان تشدید گردیده و در نتیجه بسیاری از بیماری های روحی و جسمی، گریبان گیر فرد می شود و بیشتر مردم بدون این که خود متوجه باشند، با تکرار اندیشه های مخرب، انرژی های خود را بر ضد خویش به کار برده و مسبب بدبختی های خود می شوند!
موفق ترین انسان ها، کسانی هستند که توانسته اند در ذهن خود، اندیشه های مثبت داشته باشند. آنان که می پندارند «قادر نیستند» ، در واقع مثبت نگری را کنار گذاشته و در جنبه های منفی وقایع، تمرکز کرده اند. در این میان، خانواده که کانون یادگیری چگونه اندیشیدن و چگونه زیستن می باشد، نقش بسیار مهمی دارد. در خانواده ی مثبت اندیش، اعضای خانواده، خود را قادر و توانا می دانند و نگاهشان به دیگران، آکنده از مهر و عاطفه است. چنین خانواده هایی، قادر خواهند بود هر ناممکنی را به ممکن تبدیل کنند و توفیق و کامکاری را نصیب خود نمایند و همچنین با زیبا، مثبت، خلاق، هدفمند و امیدوارانه اندیشیدن، شادکامی و موفقیت را به زندگی شان، دعوت کنند
تفکر مثبت

برای مثبت اندیشی، باید شیوه های تفکر مثبت را بیاموزیم. چنین طرز فکری، خیلی بیشتر از تکرار چند جمله ی مثبت و یا اینکه مدام به خودتان تلقین کنید همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت، می باشد.
تفکر مثبت، شیوه ای از فکر کردن است که فرد را قادر می سازد نسبت به رفتارها، نگرش ها، احساسات، علایق و استعدادهای خود و دیگران، برداشت و تلقی مناسبی داشته باشد و با حفظ آرامش و خونسردی، بهترین و عاقلانه ترین تصمیم را بگیرد.
به منظور بهره گیری از انرژی مثبت درونی، باید تغییراتی را در درون خود ایجاد نماییم بنابراین باید بیاموزیم که افکارمان را هوشمندانه کنترل کنیم تا در زندگی، به موفقیت ها و کامیابی های بزرگی دست یابیم.
راه کارهای مثبت اندیشی

برای ایجاد و تقویت تفکر مثبت، راه کارهایی ارائه شده که در زیر به آنها می پردازیم:

لیستی از اهداف، افکار و رفتار مثبت، تهیه کرده و راه های تقویت آنها را بیابید و تجربه کنید و از میان آنها، هدفی را انتخاب کنید که امید بیشتری به موفقیت آن دارید و در تلاش برای تحقق آن، به فکر تایید یا تکذیب دیگران نباشید.
اعتماد به نفس خود را در هر شرایطی حفظ کنید و هرگز به دیگران اجازه ندهید آنرا متزلزل کنند. این را بدانید که اعتماد به نفس، کلید خلق تفکر مثبت است.
همواره شادی، قدرت و موفقیت را در وجود خود زنده نگه دارید و مهم تر از همه اینکه خندیدن را فراموش نکنید زیرا خندیدن باعث می شود افکار ناراحت کننده و منفی، جای خود را به افکار مثبت و شاد بدهند.
با افرادی معاشرت کنید که خود، منشا نیروهای مثبت هستند و از افراد منفی نگر یا موقعیت هایی که باعث ایجاد افکار ناخوشایند و منفی می شوند، دوری نموده و یا سعی کنید کمتر با آنان برخورد داشته باشید.
در هنگام صحبت با دیگران، از کلمات و جملات مثبت استفاده کنید تا حس احترام، شادی و موفقیت را در آنان زنده کند. برای نمونه، به جای استفاده از کلمه ی «خسته نباشید» که دارای بار منفی و القای حس خستگی است، بگویید «خدا قوت» ، «شاد باشید» ، «پر انرژی باشید» و ...
در توصیف احوال و زندگی خود نیز از کلمات مثبت استفاده کنید؛ جملاتی مانند: «من می توانم» ، «من قادر هستم» ،‌ «چنین چیزی ممکن است» ، «از عهده ی انجام آن برمی آیم» و ...
لیستی از افکار منفی خود در طی روز را تهیه نموده و سعی کنید برای هر فکر منفی، یک فکر مثبت معادل بیابید تا به کمک آن، بتوانید با افکار منفی مقابله کنید. با حفظ آرامش، ذهن خود را از منفی گرایی، منحرف سازید و افکار سازنده و شادی بخش را جایگزین آن سازید.
از چشم و هم چشمی و حسادت که باعث ایجاد افکار منفی می شود، دوری نموده و سعی کنید روش زندگی تان را خودتان انتخاب کنید.
هر وقت احساس کردید افکار منفی به سراغتان آمده، وضعیت خود را تغییر دهید و به کاری سرگرم شوید.
از انزوا و گوشه گیری که باعث ایجاد افکار منفی می شود، دوری کرده و اوقات خود را در جمع خانواده، فامیل و دوستان سپری کنید.
به مشکلات، به عنوان محکی برای ارزیابی توانایی های خود نگاه کنید و هرگز نتیجه ی بدی را پیش بینی نکنید زیرا مشکلات، فقط به اندازه ای مهم هستند که شما آنها را مهم می پندارید.
با خوش بینی، سعی کنید دستوراتی به ذهن خود بدهید که اندیشه های جدید مثبت، شکل گیرند و افکار خود را متوجه خوبی ها و جنبه های مثبت زندگی نمایید تا به مرور، مثبت نگر شوید. برای نمونه، در هر سخنرانی، در جست و جوی ایده های جالب باشید؛ در هر فصل کتاب به دنبال مفهوم هایی باشید که برای شما مهم هستند؛ با هر دوستی درباره ی ایده ی جدیدی که به تازگی یاد گرفته اید، صحبت کنید؛ سعی کنید دست کم روزی یک بار یک صفحه از اشعار امیدبخش ادبی را مطالعه کنید؛ فیلم ها و سریال هایی را تماشا کنید که باعث ایجاد خوشحالی در شما می شوند و ...
برای تغییر اوضاع و شرایط نامساعد، اقدام کنید و مطمئن باشید که می توانید آنها را از بین ببرید اما از طرف دیگر، از خود انتظار بیش از حد نیز نداشته باشید و خود را همه فن حریف ندانید؛ به عبارت دیگر، از کمال گرایی مطلق که باعث ایجاد اضطراب و احساس عجز و ناتوانی می شود، خودداری کنید.
نسبت به خودتان احساس خوبی داشته باشید و خود را خوب، توانا و باارزش بدانید و همواره به خاطر داشته باشید که شما همان چیزی هستید که فکر می کنید.
هرگز شعار «خواستن، توانستن است» را فراموش نکنید و بدانید که در سایه ی سعی و تلاش، به آنچه بخواهید، می رسید. به همین منظور، پیش از اینکه هر یک از پروژه های خود را علمی کنید، نتیجه ی موفقیت بخش آنرا در ذهنتان مجسم نمایید. اگر این کار را با تمرکز و ایمان کامل انجام دهید، از نتیجه ی به دست آمده، شگفت زده خواهید شد.
از تردید و دودلی، دوری کرده و کارها را با جدیت دنبال کنید.
هرگز خود را بدبخت، ناتوان و درمانده احساس نکنید.
انجام ورزش هایی مانند پیاده روی، شنا و ... را در برنامه روزانه ی خود قرار دهید زیرا این امر، حس مثبت گرایی را در وجود شما زنده نگه می دارد.
قدر لحظات زندگی را بدانید و از آنها به خوبی استفاده کنید زیرا هرگز تکرار نخواهند شد.
به قدرت بی کران خداوند ایمان داشته باشید و با خود تکرار کنید که «من لیاقت بهترین ها را دارم و با لطف خدای بزرگ، به آنها خواهم رسید».
اجرای راه کارهای تقویت تفکر مثبت، هیچ هزینه ای ندارد و به سن و سال افراد نیز مربوط نمی شود. بنابراین اجرای این راه کارها را از همین حالا شروع کنید و آن را به فردا موکول نکنید زیرا ممکن است فردا هرگز نیاید.
تمام‌ احساسات‌، عقاید و دانسته‌های‌ انسان‌براساس‌ تفکرات‌ خودآگاه‌ و ناخودآگاه‌ او ساخته‌می‌شوند. چه‌ بدانید و چه‌ ندانید تحت‌ کنترل‌تفکراتتان‌ هستید. شما می‌توانید مثبت‌ باشید یامنفی‌، با هوش‌ باشید یا کودن‌، تاثیرگذار باشید و یاتاثیرپذیر. بزرگ‌ترین‌ اختلاف‌ بین‌ انسان‌ها نوع‌دیدگاه‌ها و تفکرات‌ آن‌هاست‌. برای‌ مثال‌ بعضی‌دانش‌آموزان‌ به‌ درس‌ علاقمند هستند و بعضی‌دیگر از آن‌ بیزارند. خیلی‌ها هم‌، تنها به‌ این‌ خاطردرس‌ می‌خوانند که‌ بتوانند در آینده‌ شغل‌مناسبی‌ به‌ دست‌ آورند «آبراهام‌ لینکلن‌»می‌گوید: «اکثر مردم‌ همان‌ اندازه‌ که‌ بخواهندشاد زندگی‌ می‌کنند».
دیدگاه‌های‌ کنونی‌ شما عاداتی‌ هستند که‌ ازوالدین‌، دوستان‌، جامعه‌ و خودتان‌ فرار گرفته‌ایداین‌ دیدگاه‌ها تصوراتی‌ را از خود و جهان‌اطرافتان‌ تشکیل‌ می‌دهند و با مکالماتی‌ که‌ همیشه‌به‌ طور خودآگاه‌ و ناخودآگاه‌ باخودتان‌ داریداین‌ تصورات‌ تداوم‌ می‌یابند. اولین‌ گام‌ در جهت‌تغییر دیدگاه‌ها این‌ است‌ که‌ مکالمات‌ درونی‌ خودرا تغییر دهید. یکی‌ از راه‌های‌ مناسب‌ برای‌ ایجادتفکر مثبت‌ و در نهایت‌ رسیدن‌ به‌ خوشبختی‌ روش‌«الزام‌، کنترل‌ و تلاش‌» است‌.
الزام‌:


خود را ملزم‌ کنید که‌ درباره‌ خودتان‌، درس‌،کار، خانواده‌، دوستان‌، طبیعت‌ و هر موضوع‌ باارزش‌ دیگری‌ مثبت‌ فکر کنید. خودتان‌ دیگران‌ راستایش‌ کنید. به‌ موفقیت‌ بیندیشید و مشتاق‌ باشید.کنترل‌:


فکرتان‌ را روی‌ موضوعات‌ مهم‌ متمرکز کنید.برای‌ خود اهدافی‌ را مشخص‌ نمایید و برای‌ این‌اهداف‌ اولویت‌ قائل‌ شوید. درباره‌ کارهایتان‌ فکرکنید و سعی‌ کنید مشکلاتتان‌ را حل‌ نماییدیادبگیرید که‌ آرامش‌ داشته‌ باشید و ازموفقیت‌های‌ به‌ دست‌ آمده‌ لذت‌ ببرید و باخودتان‌ صادق‌ باشید.
تلاش‌:


مشوق‌ خود باشید. اهدافتان‌ را بزرگ‌تر کنید ونحوه‌ زندگی‌ روزانه‌ خود را بهتر نمایید. حداکثرسعی‌تان‌ را به‌ کار ببرید و دیگر به‌ گذشته‌ نگاه‌نکنید. فرصت‌ها را غنیمت‌ بشمارید روش‌های‌جدیدی‌ را امتحان‌ کنید، با افراد آشنا شوید،سوال‌ زیاد بپرسید، مراقب‌ سلامتی‌ جسمی‌ وروحی‌ خود باشید و مثبت‌ بیندیشید.
تحقیقات‌ نشان‌ داده‌ است‌ افرادی‌ که‌ این‌خصوصیات‌ را دارند چه‌ در موقعیت‌های‌ مساعدزندگی‌ و چه‌ در شرایط سخت‌ از پس‌ کارهابرآمده‌اند. روش‌ «الزام‌، کنترل‌ و تلاش‌» اعتمادبه‌ نفس‌ را بالا می‌برد و تفکر مثبت‌ را بیشتر می‌کند.
اما چه‌ طور مثبت‌ فکر کنید؟

_ اصولا سعی‌ کنید با افراد مثبت‌ ارتباط برقرارنمایید.
_ درگفتگوها و صحبت‌ها به‌ دنبال‌ عقایدجالب‌تر باشید.
_ مطالبی‌ را که‌ برای‌ شما مهم‌تر هستند پیداکنید.
_ با دوستان‌ خود پیرامون‌ موضوعات‌جدیدی‌ که‌ فرا گرفته‌اید، صحبت‌ کنید.
_ همیشه‌ سعی‌ کنید بردانسته‌هایتان‌ اضافه‌ کنیدو از افراد اطراف‌ خود بپرسید.
_ همیشه‌ فهرست‌ اهداف‌، تفکرات‌ و اعمال‌مثبت‌ خود را داشته‌ باشید.
_ به‌ خاطر بسپارید که‌ شما همانی‌ هستید که‌فکر می‌کنید و همان‌ احساسی‌ را دارید که‌ خودمی‌خواهید.خوشبختی‌، تفکر مثبت‌ و عادت‌های‌ زندگی‌


عادت‌ها می‌توانند بهترین‌ دوستان‌ انسان‌ و یابدترین‌ دشمنان‌ او باشند، بنابراین‌ سعی‌ کنید به‌عادت‌های‌ خوب‌ عادت‌ کنید. پرورش‌مهارت‌های‌ موثر و کارا، کلید موفقیت‌ وخوشبختی‌ در هر کاری‌ است‌. ورزشکاران‌مهارت‌های‌ ورزشی‌ را پرورش‌ می‌دهند،موسیقیدان‌ها مهارت‌ موسیقی‌، مدیران‌مهارت‌های‌ مدیریت‌ و دانش‌آموزان‌ نیز بایدمهارت‌های‌ یادگیری‌ را فرا بگیرند. پرورش‌مهارت‌ها یعنی‌ به‌ وجود آوردن‌ عادات‌ خوب‌.
پرورش‌ عادت‌ مدیریت‌ ذهنی‌:


مدیریت‌ ذهنی‌ عبارتست‌ از هنر برنامه‌ریزی‌،نظارت‌ و ارزیابی‌ پروسه‌ آموزش‌. برای‌ پرورش‌مدیریت‌ ذهنی‌ می‌توانید بهترین‌ روش‌ یادگیری‌خود را شناسایی‌ کنید (روش‌های‌ بصری‌، شفاهی‌،عملی‌، استنتاجی‌ و قیاسی‌) مهارت‌های‌ خود راکنترل‌ کنید و گسترش‌ دهید (یادگیری‌ از طریق‌خواندن‌، نوشتن‌، گوش‌ دادن‌، برنامه‌ریزی‌ زمانی‌،نت‌برداری‌، حل‌ مشکلات‌) و در محیطهای‌مختلف‌ درس‌ بخوانید و بهترین‌ آنها را انتخاب‌کنید (سال‌ سخنرانی‌، آزمایشگاه‌، بحث‌ و تبادل‌نظر، مطالعه‌ گروهی‌ و مطالعه‌ یک‌ نفره‌) و چرخه‌یادگیری‌ را کامل‌ کنید.

چرخه‌ یادگیری‌ در بیشتر مباحث‌ به‌ این‌ ترتیب‌است‌:


_ تعاریف‌ و قوانین‌ را حفظ کنید.
_ این‌ تعاریف‌ را شبیه‌سازی‌ و دسته‌بندی‌نمایید.
_ تعاریف‌ دسته‌بندی‌ شده‌ را تجزیه‌ و تحلیل‌ ویا ترکیب‌ کنید و مشکلاتتان‌ را حل‌ نمایید.
_ با درهم‌ آمیختن‌ این‌ تعاریف‌ به‌ ارزیابی‌ها ونظرات‌ جدیدی‌ دست‌ پیدا کنید.
البته‌ خیلی‌ از شماها از قدم‌ اول‌ این‌ چرخه‌جلوتر نمی‌روید و مسلما لذت‌ یادگیری‌ را نیزدرک‌ نمی‌کنید.
پرورش‌ عادت‌ تفکر مثبت‌:
به‌ منظور بالابردن‌ اعتماد به‌ نفس‌، هدفمند ولذت‌ بخش‌ ساختن‌ یادگیری‌ واستفاده‌ ازموضوعات‌ یادگرفته‌ شده‌، باید ذهن‌ را به‌ تفکرات‌مثبت‌ عادت‌ داد.
پرورش‌ عادت‌ اولویت‌:
به‌ منظور اولویت‌ قائل‌ شدن‌ برای‌ کارها ومباحث‌ و همچنین‌ برنامه‌ریزی‌ زمانی‌ و نیز خلاصه‌کردن‌ مباحث‌ و دسته‌بندی‌ اطلاعات‌.
پرورش‌ عادت‌ تفکر خلاق‌:
برای‌ تصمیم‌گیری‌، حل‌ مشکلات‌، ترکیب‌مباحث‌ و پیدا کردن‌ ارتباطات‌ جدید.
پرورش‌ عادت‌ پرسیدن‌:
به‌ منظور درک‌ موضوعات‌ آموزشی‌ ایجادعلاقه‌ و انگیزه‌ و تقویت‌ حافظه‌.
ده‌ گام‌ در جهت‌ ایجاد عادات‌ تازه‌


1-عادت‌ یا فن‌ دلخواه‌ را پیدا کنید.
2-به‌ خود بقبولانید که‌ فراگیری‌ آن‌ مهم‌است‌.
3-کار ساده‌ای‌ را انتخاب‌ کنید.
4-برای‌ کار خود برنامه‌ بریزید.
5- در کارتان‌ از این‌ فن‌ یا عادت‌ استفاده‌ کنیدو کم‌کم‌ میزان‌ آن‌ را افزایش‌ دهید.
6- بعد از هر دوره‌ تمرین‌ به‌ خود پاداش‌دهید.
7- هروقت‌ امکان‌ دارد از عادت‌ جدید خوداستفاده‌ نمایید چه‌ در شرایط ساده‌تر و چه‌ درموقعیت‌های‌ جدید.
8- از آموزگار، دوست‌ و یا مربی‌ کمک‌بگیرید.
9- موانع‌ سرراهتان‌ را شناسایی‌ کنید (مثلاکمبود وقت‌، پایین‌ بودن‌ سطح‌ اعتماد به‌ نفس‌،تعلل‌، نداشتن‌ موفقیت‌، نداشتن‌ اطمینان‌، استرس‌،عدم‌ وجود برنامه‌ریزی‌ مناسب‌ و نداشتن‌ مهارت‌در کارهایی‌ که‌ به‌ شما سپرده‌ شده‌ است‌) اگر لازم‌می‌دانید از کسی‌ کمک‌ بگیرید.
10- قدم‌های‌ کوچک‌ بردارید آرام‌آرام‌ جلوبروید و از هر موفقیت‌ لذت‌ ببرید.
با مثبت‌ نگری‌، خوشبختی‌ را تجربه‌ کنید


ما تمام‌ عمر به‌ دنبال‌ چیزی‌ هستیم‌ که‌ به‌ ما نیروو اقتدار بخشد، تا بتوانیم‌ بر همه‌ چیز مسلط شویم‌،اما لازم‌ نیست‌ به‌ دنبال‌ آن‌ بگردیم‌، ما همواره‌ این‌نیرو را در درون‌ خود داریم‌. درواقع‌ چه‌ بدانیم‌ وچه‌ ندانیم‌، هر روز از همین‌ نیرو برای‌ شکل‌ دادن‌سرنوشت‌ خودمان‌ استفاده‌ می‌کنیم‌. این‌ نیروهمان‌ فکر و ذهن‌ ماست‌ که‌ می‌تواند منبع‌ عظیم‌انگیزه‌ و خلاقیت‌ و یا بسیار منفی‌ و مخرب‌ باشد که‌موفقیت‌های‌ شما را با شکست‌ روبه‌رو کند ورویاهایتان‌ را به‌ باد دهد. این‌ مهم‌ است‌ که‌ به‌کیفیت‌ افکار خود توجه‌ کنید، زیرا چگونگی‌ افکارشماست‌ که‌ تعیین‌ می‌کند در طول‌ روز چه‌احساسی‌ داشته‌ باشید، چقدر خوب‌ کارتان‌ راانجام‌ دهید و چقدر خوب‌ بخوابید. اگر خود را ازشر افکار منفی‌ خلاص‌ نکنید، این‌ افکار به‌ تدریج‌وجودتان‌ را پر از تلخی‌ و احساسات‌ ناخوشایندمی‌کنند. در این‌ جاست‌ که‌ واقعا در معرض‌استرس‌ قرار می‌گیرد.

چگونه‌ مثبت‌ نگری‌ را تقویت کنیم
‌ 1ـ خودتان‌ را دوست‌ داشته‌ باشید: لازمه‌ نگاه‌مثبت‌ به‌ جهان‌ این‌ است‌ که‌ نسبت‌ به‌ خودتان‌احساس‌ خوبی‌ داشته‌ باشید. این‌ بدان‌ معنی‌ نیست‌که‌ خود را کامل‌ بدانید، ولی‌ حداقل‌ خودتان‌ راخوب‌ و قابل‌ قبول‌ به‌ شما آورید. درباره‌ خود به‌طور مثبت‌ صحبت‌ کنید و از بی‌اعتبار ساختن‌ خودبپرهیزید.
2ـ نقطه‌ تمرکز فکری‌ خود را تغییر دهید:زمانی‌ را صرف‌ فکر کردن‌ به‌ کارهای‌ کامل‌ و خوب‌خود بکنید و به‌ کوتاهی‌های‌ خود نیندیشید، اگرهر روز صبح‌ با این‌ تفکر بیدار شوید، روز را به‌ طرزخوبی‌ آغاز کرده‌اید. وقتی‌ در مورد خودتان‌احساس‌ راحتی‌ بیشتری‌ کردید، وقت‌ آن‌ می‌رسدکه‌ با چیزهایی‌ که‌ در شما نگرانی‌ ایجاد می‌کندمبارزه‌ کنید.
3ـ از جملات‌ مثبت‌ استفاده‌ کنید: استفاده‌مکرر از جملات‌ مثبت‌ یک‌ حافظه‌ جدید وامیدوار در ذهن‌ ناهشیار شما خلق‌ می‌کند،بنابراین‌ پس‌ از چند بار تمرین‌ به‌ طور خودکاربیش‌تر مثبت‌ فکر می‌کنید، مثلا می‌توانید بگویید[تنها کاربرانی که ثبت نام کرده اند قادر به مشاهده لینک هستند]هر روز و در هر طریق‌ من‌ بهتر و بهتر می‌شوم‌<.
تا جایی‌ که‌ ممکن‌ است‌ جمله‌ مثبت‌ شما بایدتنها حاوی‌ کلمات‌ مثبت‌ باشد، بهتر است‌ کلماتی‌ که‌موجب‌ ترس‌ شک‌ یا شکست‌ می‌شوند به‌ کار نروند.تا از جمله‌ مثبت‌، نهایت‌ استفاده‌ را ببرید.
یادتان‌ باشد هر چه‌ را که‌ بر زبان‌ بیاورید همان‌را به‌ دست‌ خواهید آورد، زیرا واژه‌ها نیز مانندافکار بر وضعیت‌ و شرایط ما تاثیر می‌گذارند. این‌که‌ یاد بگیریم‌ خود را مجاز به‌ داشتن‌ چه‌ افکار وگفتن‌ چه‌ حرف‌هایی‌ بدانیم‌ ایجاب‌ می‌کند که‌متفاوت‌ از دیگران‌ باشیم‌ و این‌ ویژگی‌ شاخص‌همه‌ مردم‌ خوشبخت‌ است‌.
بیان‌ مثبت‌ به‌ معنای‌ بی‌نیازی‌ از تلاش‌ نیست‌بلکه‌ بدین‌ معناست‌ که‌ برای‌ شرطی‌سازی‌ ذهن‌نسبت‌ به‌ خواسته‌های‌ خود یک‌ راه‌ میان‌بر دراختیار شماست‌.
4ـ به‌ مشکلات‌ مانند محکی‌ برای‌ ارزیابی‌توانایی‌ خود نگاه‌ کنید: استرس‌ وقتی‌ پیدامی‌شود که‌ ما به‌ موقعیتی‌ که‌ می‌تواند شبیه‌فراخوانی‌ برای‌ نمایش‌ گذاشتن‌ توانایی‌ ما باشد،بسان‌ یک‌ تهدید نگاه‌ کنیم‌. وقتی‌ روند آرام‌نقشه‌های‌ ما توسط تغییرات‌ متلاطم‌ شود، خشمگین‌و رنجیده‌ می‌شویم‌ و طوری‌ که‌ عمل‌ می‌کنیم‌ که‌گویا این‌ وقفه‌ یا تغییر کوچک‌ کل‌ پروژه‌ ما را درمعرض‌ نابودی‌ قرار داده‌ است‌، ولی‌ واقعیت‌ چیزدیگری‌ است‌ رفتار شما در برابر یک‌ مشکل‌ تعیین‌کننده‌ چگونگی‌ راه‌ شما برای‌ حل‌ کردن‌ آن‌است‌. مثلا برکنار شدن‌ از یک‌ موقعیت‌ شغلی‌،می‌تواند در ابتدا یک‌ شوک‌ بزرگ‌ باشد، ولی‌ درعین‌ حال‌ می‌تواند یک‌ جهت‌ بهتر و جدیدتر را به‌شما نشان‌ دهد که‌ اگر شغل‌ قدیمی‌ خود راازدست‌ نداده‌ بودید، آن‌ را نمی‌یافتید. اگرنقشه‌های‌ شما برای‌ خرید یک‌ خانه‌ جدید درهم‌می‌ریزد ممکن‌ است‌ اول‌ به‌ شکل‌ یک‌ فاجعه‌ نمودپیدا کند ولی‌ در عین‌ حال‌ می‌تواند شما رابه‌سمت‌ خرید یک‌ خانه‌ بهتر هم‌ راهنمایی‌ کند.

جمله‌های‌ طلایی‌
بخش‌ بزرگی‌ از درآمدتان‌ به‌ شما تعلق‌ داردو اگر نتوانید آن‌ را پس‌ انداز و سرمایه‌گذاری‌کنید، بذر بزرگی‌ در شما نیست‌.
تفکر منبع‌ اصلی‌ ثروت‌، موفقیت‌پیشرفت‌های‌ مادی‌، کشف‌هاو اختراعات‌ بزرگ‌ وهمه‌ کامیابی‌هاست‌.
کار خودتان‌ را انجام‌ دهید اما نه‌ فقط درحد وظیفه‌ بلکه‌ اندکی‌ بیشتر و از روی‌ سخاوت‌،همین‌ مقدار اندک‌ به‌ اندازه‌ تمام‌ کار ارزش‌ دارد.
برنده‌ شدن‌ یک‌ چیز، گاهگاهی‌ نیست‌ بلکه‌همیشگی‌ است‌.
انضباط فردی‌ یعنی‌ توانایی‌ وادار کردن‌خود به‌ انجام‌ به‌ موقع‌ کارهایی‌ که‌ باید انجام‌دهید، چه‌ خوشتان‌ بیاید و چه‌ نیاید.
رمز خوشبختی‌، داشتن‌ ذهنی‌ سالم‌ در بدن‌سالم‌ است‌.
تجارب‌ خود را به‌ عنوان‌ فرهنگی‌ بزرگ‌ درنظر بگیرید که‌ با هر طرحی‌ که‌ شما بخواهیدمی‌توانید آن‌ را بگسترانید و هر روز یک‌ نخ‌ به‌ آن‌اضافه‌ می‌کنید.
لحظات‌ بزرگ‌ و پراقتدار تاریخ‌ جهان‌ راپیروزی‌هایی‌ تشکیل‌ می‌دهند که‌ به‌ دنبال‌ شور واشتیاقی‌ رخ‌ داده‌اند.
این‌ ذهن‌ است‌ که‌ بدی‌ را به‌ خوبی‌، مفلوک‌یا خوشبخت‌، ثروتمند یا فقیر می‌آفریند.
آنچه‌ در ماست‌، در قیاس‌ با آنچه‌ در درون‌ماست‌ ناچیز است‌.
پراهمیت‌ترین‌ کارها هرگز نبایدکم‌اهمیت‌ترین‌ کارها بشوند.
هیچ‌ دوستی‌ بدون‌ اعتماد و هیچ‌ اعتمادی‌بدون‌ یکپارچگی‌ وجود امکان‌پذیر نیست‌.

سعی‌ و کوشش‌ را در زندگی‌ فراموش‌ نکنید
آیا به‌ فکر راهی‌ برای‌ رسیدن‌ به‌ موفقیت‌ وخوشبختی‌ هستید یا در اندیشه‌ عذر و بهانه‌ای‌برای‌ شانه‌ خالی‌ کردن‌ از وظیفه‌؟
لازمه‌ موفقیت‌ بیش‌ از یک‌ بار کوشش‌ کردن‌است‌. به‌ ندرت‌ افرادی‌ پیدا می‌شوند که‌ در اولین‌فرصت‌ این‌ نکته‌ را درک‌ کنند. هزاران‌ دلیل‌ کاملاقابل‌ فهم‌، برای‌ امیدی‌ وجود دارد، شما بایدمطمئن‌ باشید که‌ دلیل‌تان‌ منطقی‌، قوی‌ و موثرند.عذر و بهانه‌ها به‌ راحتی‌ قادرند شمارا مجاب‌ ومجبور سازند، هر چند که‌ بیهوده‌ و بی‌فایده‌ باشند.
عذر و بهانه‌ها نمی‌تواند اجاره‌ بهایی‌ راپرداخت‌ یا مایحتاج‌ مورد نظر شما را فراهم‌ کنند.عذر و بهانه‌ها ممکن‌ است‌ بتوانند برای‌ لحظاتی‌احساس‌ خوبی‌ را به‌ شما القا کنند، ولی‌ سطحی‌ کم‌دوامند، پس‌ دلیلی‌ سودمند پیدا کنید که‌ از همه‌بهانه‌ها برتر باشد و قاطعانه‌ و محکم‌ آن‌ را به‌ کرسی‌بنشانید و تا حد ممکن‌ بر آن‌ پافشاری‌ کنید.
پس‌ از اولین‌ کوشش‌، دومین‌... آن‌ نیز خواهدآمد، همان‌ شیوه‌ را دوباره‌ تکرار کنید تا به‌موفقیت‌ دست‌ بیابید. هر کوششی‌ ارزشمند است‌اما فقط در حدی‌ که‌ توان‌ ادامه‌ حرکت‌ از شماسلب‌ نشود.
توجه‌ داشته‌ باشید که‌ پیشرفت‌های‌ ارزشمندنتیجه‌ سخت‌ کوشی‌ است‌. سخت‌کوشی‌ موجب‌گشایش‌ راهها و ایجاد فرصت‌های‌ جدیدی‌برایتان‌ می‌شود و افراد و منابع‌ مفیدی‌ را که‌ قبلاتصورش‌ را هم‌ نمی‌توانستید بکنید برای‌ کمک‌ برسر راهتان‌ قرار می‌دهد و همچنین‌ میدان‌جاذبه‌ای‌ از نیروی‌ مثبت‌ در شما ایجاد می‌کند.