ساعت ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۳/٢   کلمات کلیدی: چون و چرا و چگونه

1- چرا بعضی ها از شکاندن مفاصل خودشان و صدای «تق تق» آن لذت می برند؟

حتماً شما هم در اطرافیان خودتان افرادی را سراغ دارید که همین طور که در مقابل تلویزیون نشسته اند، مفاصل انگشتان دست، پا و یا زانویشان را خم می کنند و از صدای تلق تلق آن لذت می برند. دوست دارید بدانید که چرا مفاصل این افراد «تق تق» صدا می کند؟ در بدن انسان در مفاصل خاصی، دو اسخوان درون یک کپسول به یکدیگر می رسند. درون این کپسول، مایع لغزاننده خاصی وجود دارد که به نام «مایع سینوویال» خوانده می شود و پر از یک گاز حل نشده است. وقتی شما مفصل تان را می کشید، کپسول مفصلی و مایع درون آن را تحت فشار قرار می دهید و باعث خروج گاز از درون کپسول مفصل می شوید. خروج این گاز است که صدای «تق تق» را ایجاد می کند. البته دقت کنید که 15 تا 30 دقیقه طول می کشد تا این گاز دوباره جذب مایع درون مفصل انگشتانتان و شنیدن صدا، این کار را دوباره تکرار می کنید. اغلب افراد وقتی می خواهند احساس راحتی بیشتری کند و تنش و استرس را از خودشان دور کنند، این عمل را انجام می دهند.

2- چرا کاهی آن قدر می خندیم که به گریه می افتیم؟

گاهی وقتی جوک خنده داری می شنوید و یا فیلم خنده داری را می بینید، آن قدر می خندید که در نهایت به گریه می افتید. پزشکان اعتقاد دارند که گریه کردن و خندیدن دو واکنش فیزیولوژیک نزدیک به هم هستند. وقتی گریه می کنیم و وقتی می خندیم در هر و حالت، در شرایط روحی فوق العاده ای قرار داریم. اشک ریختن در این حالت به صورت خودکار به شما کمک می کند که شرایط خوشحالی و لذت شدید و یا غم و اندوه تان خودتان را کنترل کنید و از استرس روانی تان بکاهید.

3- چرا بعضی ها «سرمایی» هستند؟

اگر سرمایی باشید، حتماً دوست دارید بدانید که چرا وقتی هوا برای بقیه مناسب است، شما احساس سرما می کنید. تنظیم درجه حرارت بدنش به وسیله غده هیپوتالاموس انجام می شود که وقتی هوا گرم است، درجه حرارت بدن شما را کاهش داده و وقتی هوا سرد است درجه حرارت بدن شما را افزایش می دهد ولی اگر شما غالباً احساس سرما می کنید، باید اختلال را در جایی دیگر از بدن تان جستجو کنید. کسانی که دچار کم خونی هستند، ممکن است احساس سرما کنند. از طرف دیگر اگر شما دچار کم کاری غده تیرویید باشید، به دلیل کاهش متابولیسم بدن تان ممکن است همیشه احساس سرما کنید. کاهش فشار خون هم شما را سرمایی می کند. توصیه متخصصان به سرمایی ها این است از گوشت قرمز و حبوبات و سبزیجات استفاده کنند و کافئین کمتری هم مصرف کنند.

4- چرا دست و پایتان خواب می رود؟

این اتفاق «پارستزی» یا بی حسی و گز گز دست و پا نامیده می شو. علتش هم توقف جریان خون در رگ هایی است که خون را به اعصاب پای شما می رسانند. اگر شما روی پایتان و دست تان بخوابید و فشار آورید، باعث اختلال در جریان خون به سمت اعصاب پایتان می شوید و این اعصاب هم سینگنال هایی به سمت مغز شما نمی فرستند بنابراین احساس می کنید پای شما خواب رفته است. معمولاً دست، پا وگردن خواب می روند. شما به آسانی با تغییر دادن موقعیت بدن تان می توانید راه جریان خون و انتقال پیام عصبی به مغزتان را باز کنید.

5- چرا با پوست کندن پیاز، اشک می ریزیم؟

وقتی شما با یک چاقوی تیز پیاز را می برید، در واقع سلول های پیاز را پاره می کنید. پاره کردن سلول ها باعث آزاد شدن یک آنزیم گازی به خصوص به نام «پروپنتیل سولف اکساید» می شود. وقتی این گاز به چشمان شما می رسد، باعث تولید اسیدی به نام «اسید سولفوریک» می شود که البته این اسید رقیق است. همین اسید رقیق باعث تحریک چشمان شما می شود. در همین لحظات مغز به غدد اشکی چشمان شما دستور می دهد که اشک بیشتری تولید کنند که تا حد ممکن این اسید را در چشمان شما رقیق کنند و اثر آن را از بین ببرند. بنابراین، همین اتفاقات جالب، پشت صحنه اشک ریختن شما با پوست کندن پیاز است. برای اینکه کمتر اشک تان هنگام پیاز پوست کندن دربیاید، بهتر است پیش از پوست کندن آن، پیاز را در فریزر کمی خنک کنید. پایین آمدن درجه حرارت پیاز باعث می شود که گاز آن دیرتر آزاد شود. فراموش نکنید بیشترین آنزیم های گازدار در قاعده پیاز وجود دارند.، بنابراین ، این بخش از پیاز را دست آخر خرد کنید.

6- چرا گوش های ما با بالا رفتن سن مان بزرگ تر می شوند؟

بله، درست است. گوش خارجی شما با بالا رفتن سن تان بزرگ تر می شود حتی هنگامی که سن رشد شما به پایان رسیده است. محققان همچنین می گویند گوش آقایان بیش از بانوان بزرگ می شود. اما گوش داخلی ومجرای شنوایی که با استخوان احاطه شده اند، اصلاً با بالا رفتن سن برزگ تر نمی شوند.

7- چرا گاهی موهای تن مان سیخ می شود؟

حتماً برای شما هم پیش آمده است که وقتی می ترسید و یا سردتان می شود، موهای تن تان سیخ شود؟ عتلش این است که در قاعده موهای بدن شما، ماهیچه های ظریفی وجود دارند که وقتی می ترسید یا سردتان می شود، منقبض شده و موهای تن را سیخ می کنند. در این حالت لایه ای از هوا که بین موهای خوابیده قرار دارد، خارج شده و شما با از دست دادن عایق هوایی بدنتان احساس سرما می کنید. راه حلش هم این است که در موقعیت های استرس زا آرمش خودتان را حفظ کنید و در هوای سرد خوب لباس بپوشید تا این ماهیچه ها کمتر منقبض شوند.

8- چرا گاهی پلک مان می پرد؟

پیش آمده ناگهان پلک بالا و یا پایین چشمان شما شروع به پریدن کند؟ البته بیشترین اتفاق برای پلک پایین شما می افتد تا پلک بالایتان. خستگی، استرس و مصرف زیاد کافئین از دلایل اصلی پریدن پلک است. البته حساسیت و تغذیه نامناسب را هم به عنوان دلایل دیگر این پدیده می داند. معمولاً پرش پلک خود به خود به وجود می آید و خود به خود هم از بین می رود. برای اینکه پرش چشمانتان را متوقف کنید، کافی است قاعده کف دست تان را روی پلک تان بگذارید و بهتر است شب ها هم خوب استراحت کنید.

9- چرا وقتی در تاریکی رانندگی می کنید، دور چراغ ها یک هاله نورانی می بینید؟

این یک خطای بینایی است ولی خیالت تان آسوده باشد. خیلی از افراد این هاله نور را در اطراف چراغ اتومبیل ها و لامپ های خیابان می بینند. علتش هم این است که در طول روز که نور بیشتر است، مردمک چشم تنگ می شود تا نور کمتری وارد چشمان شما شود ولی در طول تاریکی شب، مردمک گشاد می شود تا نور بیشتری را از محیط برای دیدن اشیا دریافت کند. وقتی شما در این حالت به نور چراغ نگاه می کنید، این نورهای اضافی که وارد چشمان شما می شوند نمی تواندد در مرکز عدسی چشمان شما جمع شوند و به همین دلیل هاله ای از نور در اطراف تصویر چراغ در چشمانتان می بینید. البته اگر شما در طول روز هم این حالت را دارید، ممکن است عدسی چشمان شما کدر شده باشد که نشانه آب مروارید است